فضای ابری

فضای ابری چیست؟

پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که هر روز با واژه‌های جدیدی آشنا شویم. ممکن است حتی بعضی با این واژه‌ها آشنا نباشند اما از کاربردهای بسیار زیاد آن استفاده کنند. اما اگر با روش کاری آن‌ها آشنا شویم بهتر می‌توانیم از آن استفاده کنیم. تعریفی که بیشتر افراد از فضای ابری دارند این است که با استفاده از آن می‌توانند از به صورت آنلاین ذخیره‌سازی اطلاعات را انجام دهند.

تاریخچه فضای ابری

 جالب است بدانید که ایده اولیه فضای ابری متعلق به دهه 50 میلادی است. ایده این تکنولوژی زمانی شکل گرفت که کارشناسان کامپیوتر سعی می‌کردند تا سیستم مرکزی و اصلی را بین چند کاربر به اشتراک بگذارند. در این مدل سیستم مرکزی بیشتر فرآیند پردازش داده‌ها را انجام می‌داد. در واقع یک ورژن اولیه وضعیف از رایانش ابری را اجرا می‌کردند.

تعریف فضای ابری

اگر بخواهیم این موضوع را به زبان ساده برای شما تعریف کنیم باید بگوییم که به مجموعه‌ای از سیستم‌های کامپیوتری گفته می‌شود که به عنوان یک اکوسیستم به یکدیگر متصل شده‌اند. هدف از ایجاد این تکنولوژی صرفه جویی در زمان و هزینه و بالا رفتن بهر‌ه‌وری است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که چرا اسم فضای ابری را برای این تکنولوژی انتخاب کرد‌اند. جواب دقیقی نمی‌توان به آن داد اما باید گفت که شاید به دلیل اینکه اگر شما به صورت کلی و یکپارچه به این سیستم نگاه کنید آن را به شکل ابر خواهید دید.

حالا در اینجا قصد داریم انواع فضاهای ابری و تقسیم‌بندی آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

انواع فضای ابری

برای تقسیم‌بندی فضای ابری می‌توان از دسته‌بندی استقرار و سرویس‌ها نام برد. سرویس‌ها خودشان را 4 بخش تشکیل می‌دهد:

  • فضای ابری خصوصی

این نوع از فضای ابری همانطور که از اسمش پیداست برای مصارف خصوصی مثلا یک سازمان یا موسسه است. اما به این موضوع توجه کنید که این فضای یک فضای فیزیکی نیست پس منظورمان این نیست که این این فضای خصوصی حتما داخل سازمان وجود دارد. همچنین موضوع بعدی موضوع مدیریت این فضای است که می‌تواند هم از داخل خود سازمان و هم به یک فرد و یا گروه متخصص در خارج از سازمان سپرده شود.

  • فضای ابری همگانی

برای توصیف این نوع از فضای ابری باید گفت که فضای ابری همگانی برای استفاده همه افراد می‌تواند باشد. اگر بخواهیم تفاوت بین فضای ابری خصوصی و همگانی را برای شما بیان کنیم باید بگوییم میزان دسترسی افراد به این فضا تفاوت آن است. اگر بخواهیم یک مثال بسیار کاربردی و مهم در مورد فضای ابری همگانی به شما معرفی کنیم باید به شما بگوییم که دراپ باکس یک نمونه معروف و محبوب آن است.

  • فضای ابری هیبریدی

حالا می‌خواهیم نوع دیگری از فضای ابری به نام هیبریدی را به شما معرفی کنیم که این نوع از فضای ابری تقریبا ترکیب دو نوع از فضای ابری همگانی و خصوصی است. شاید بپرسید که این نوع از فضای ابری چه کاربردی دارد؟ این موضوع را فراموش نکنید که از این نوع فضای ابری زمانی استفاده می‌شود که دو فضای ابری قصد داشته باشند تا اطلاعاتی را برای یکدیگر به اشتراک و تبادل بگذارند. یا مثلا زمانی که یک شرکت و یا سازمان که دارای فضای ابری خصوصی است بخواهد خدمات و امکانات خودش را توسعه دهد و نیاز به ویژگی‌های بیشتری داشته باشد.

  • فضای ابری اجتماعی

در اینجا به آخرین نوع از این فضاهای ابری اشاره خواهیم کرد. در این حالت اگر یک فضای ابری که خصوصی است یعنی متعلق به سازمان و یا نهاد خاصی است را برای دیگر افراد به اشتراک بگذاریم، به این حالت فضای ابری اجتماعی گفته می‌شود. به عبارت دیگر فضای ابری اجتماعی یعنی در اختیار قرار دادن یک فضای ابری همگانی برای یک بخش خصوصی مثل سازمان و یا نهاد.

یا از نگاهی دیگر، فضای ابری اجتماعی، یک فضای ابری همگانی است که دراختیار بخش محدودی از سازمان ها و شرکت ها قرار می گیرد.

فضای ابری چیست

حالا قصد داریم دسته‌ی سرویس‌ها که خود به سه زیرمجموعه تقسیم می‌شوند را به شما معرفی کنیم.

  • خدمات پایه‌ای (Infrastructure-as-a-Service : IaaS) :

به زبان ساده خدمات پایه‌ای به معنای خدمات است که حاوی خدماتی از جمله پردازش ابری، پهنای باند شبکه، سیستم‌های هم‌تراز و … باشد. اگر بخواهیم یک مثال از این نوع خدمات به شما بگوییم، می‌توان خدمات اینترنتی آمازون (Amazon’s web services) را نام برد.

  • خدمات زمینه‌سازی (Platform-as-a-Service  : PaaS):

این نوع از خدمات برای مواردی است که کاربران بخواهند به موضوع توسعه نرم‌افزار اقدام کنند، به این نوع از خدمات، خدمات زمینه‌سازی می‌گویند. کاربرد این نوع از خدمات برای زمانی است که کاربران امکان دسترسی به تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نداشته باشند یا بنا به دلایلی نخواهند از آن‌ها برای توسعه نرم‌افزاری استفاده کنند. برای اینکه به طور کامل با این نوع از خدمات آشنا شوید به شما پیشنهاد می‌کنیم به سایت firce.com مراجعه کنید.

  • خدمات نرم‌افزاری (Software-as-a-Service : SaaS)

یکی از معمولی‌ترین خدماتی که در این دسته قرار می‌گیرند، نرم‌افزارها، برنامه‌ها و ابزارهایی هستند که می‌توان از آن‌ها در فضای ابری استفاده کرد. مثال مناسب و کاربردی برای این نوع از خدمات، جیمیل، نتفلیکس، Basecamp و … هستند.

نوشتهٔ پیشین
خدمات شبکه کامپیوتری
نوشتهٔ بعدی
آموزش کانفیگ مودم ADSL | آموزش تصویری تنظیمات مودم ADSL

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست