کابل کشی شبکه در توپولوژی‌های متفاوت

کابل کشی شبکه

کابل کشی شبکه در توپولوژی‌های متفاوت

بحث این مقاله به کابل کشی شبکه در توپولوژی‌های متفاوت اشاره دارد:

  • کابل‌های شبکه Coaxical
  • کابل‌های شبکه Twisted Pair

این مقاله در مورد کابل‌های شبکهCoaxical  هست در صورتی که تمایل به مطالعه کابل‌های شبکه Twisted Pair دارید روی آن کلیک نمایید و به مطالعه آن بپردازید.

کابل کشی شبکه در توپولوژی‌های متفاوت

همان‌گونه که قبلا دیدیم توپولوژی‌ها با توجه به روش‌های متفاوتی که در کابل کشی شبکه و اتصالات کامپیوترها در شبکه وجود دارد معنی پیدا می‌کنند. مسلما برای هر روش کابل کشی شبکه باید از کابل مناسب آن توپولوژی استفاده نمود.

کابل کشی شبکه Coaxical

در روش خطی یا سرى (Bus) از کابل Coaxial استفاده می‌شود. به همین جهت با توجه به نوع کابل Coaxial مورد استفاده در شبکه می توان شبکه Bus را به دو دسته تقسیم کرد:

  • Thin Net
  • Thick Net

Thick Net

همانطور که قبلا هم اشاره شد روش Bus کامپیوترها از یک کابل انشعاب گرفته‌اند و در حقیقت سیگنال‌ها توسط هر کامپیوتر بر روی کابل فرستاده می شود، تمام سیگنال‌های ارسالی بر روی کابل در هر جهت انتشار می‌یابد و عملا تمام کامپیوترها سیگنال‌ها را می‌شنوند.

در درس‌های بعدی خواهیم آموخت که چگونه در ساختار Packet های ارسالی شبکه معین می‌گردد که مبداء و مقصد کدام کامپیوتر‌ها هستند.

خصوصیت کابل Coaxical

کابلهای Coaxial انواع و استفاده‌های گوناگونی دارند. مدل‌هایی که برای شبکه به کار می‌روند سیگنال‌ها را به صورت دیجیتال جابجا می‌کنند و مهم‌تر از همه اینکه این نوع کابل صرفا برای انتقال اطلاعات به صورت Half Duplex قابل استفاده است.

وقتی می‌گوئیم روش انتقال Duplex Half است منظور این است که در هر زمان صرفا امکان ارسال سیگنال از طریق یک کامپیوتر وجود دارد و اگر کامپیوتری در حال ارسال سیگنال باشد و کامپیوترهای دیگر باید صبر کنند. مثل دستگاه بی سیم که پلیس از آن استفاده می کند و در صورتی که توجه کرده باشید وقتی یک نفر صحبت می‌کند دیگران صرفا می‌توانند گوش کنند.

پدیده Collision

هر گاه در یک زمان دو کامپیوتر اقدام به ارسال سیگنال نمایند سیگنال‌ها با هم تداخل پیدا کرده و از بین می روند که به این پدیده Collision می‌گویند. در شبکه هر چه تعداد Collision زیاد شود زمان بیشتری در انتقال اطلاعات تلف می‌شود. چرا که هرگاه یک سیگنال ایجاد Collision نماید به دلیل از دست دادن ماهیت اطلاعاتی خود باید دوباره توسط کامپیوتر مبداء ارسال شود.

Thin Net

در شبکه Thin Net همان‌طور که از اسم آن پیداست از کابل باریک‌تری به نسبت Thick Net استفاده می‌شود. ساختار کابل Coaxial در شکل سمت زیر نمایش داده شده است.

هسته مرکزی این کابل برای انتقال سیگنال‌های اطلاعات استفاده می‌شود. یک روکش نارسانا از آن حفاظت می‌کند و سپس یک لایه از آلیاژ آلومینیوم به صورت بافته شده از آن حفاظت می‌کند. تمام این لایه‌ها در نهایت در روکش پلاستیکی محکمی قرار گرفته اند که در مجموع قطر کابل بین 0. 25 اینچ تا 0 . 60 اینچ متغیر است.

Repeater

در شبکه Thin از کابل با قطر حدودی 0. 25 و در شبکه Thick از کابل با قطر حدودی 0. 5 استفاده می‌شود. با توجه به اینکه سیگنال‌ها در هنگام عبور در طول کابل تضعیف می‌شوند و توان آنها کاهش می‌یابد و همواره برای انتقال سیگنال‌ها در مسیرهای بلندتر از تجهیزاتی به نام Repeater استفاده می‌شود.

Attenuation

به کاهش توانایی سیگنال، وقتی در حال عبور از کابل می‌باشد Attenuation گفته می‌شود. هر چه کابل ضخیم‌تر باشد مقدار کاهش توان سیگنال در آن کمتر است و نتیجتا می‌توان در کابل‌های با قطر بیشتر و سیگنال را در مسافت‌های دورتری انتقال داد.

مثلا در کابل Thin هر 185 متر نیاز به تقویت سیگنال وجود دارد اما در کابل Thick هر 500 متر باید سیگنال را توسط Repeater تقویت کرد.

Connector

برای اتصال کابلهای Coaxial به کامپیوترها و تجهیزات شبکه از Connector های با نام (British Naval Connectors BNC ) استفاده می‌نمایند.

در شبکه‌های Thin Net کانکتورها همان‌گونه که در شکل زیر معین شده به کامپیوتر متصل می‌شوند. در قسمت Detail B از شکل زیر این موضوع به تصویر کشیده شده است که چگونه کابل پس از منشعب شدن برای اتصال یک کامپیوتر ادامه یافته و به کامپیوتر بعدی می‌رسد.

در Detail A از شکل زیر این موضوع بیان شده که در انتهای کابل برای جلوگیری از Signal Bounce که همان بازگشت سیگنال است و از BNC Terminator استفاده می‌شود. لازم به ذکر است اگر سیگنال‌ها در انتهای کابل Terminate نشوند شبکه کلا مختل شده و از کار باز می‌ایستد، برای همین از یک مقاومت الکتریکی که توان آن 50 و يا 752 باشد و استفاده می‌گردد. اندازه این مقاومت به نوع کابل بستگی دارد.

کابل کشی شبکه Twisted Pair

کابل‌های Twisted Pair  یا TP کابلی است که از نظر ساختار با نوع کابل Coaxical   و انواع دیگر این کابل تفاوت دارد. در این کابل برای انتقال اطلاعات از یک سیم استفاده نمی‌شود، بلکه از چند کابل در این جهت بهره برده می‌شود.

این کابل‌ها به وسیله روکش نازک و از جنس پلاستیک محافظت می‌شوند. در برخی از نمونه‌ها این محافظت تشدید می‌شود.

کابل کشی شبکه Twisted pair

کابل کشی شبکه Twisted pair

کابل‌های TP دارای انواع متفاوتی هستند که عبارت است از :

  • Unshielded Twisted Pair (UTP)
  • Sheilded Twisted Pair (STP)
  • Sheilded Foiled Twisted Pair (SFTP)
  • Foiled Twisted Pair (FTP)

معمولا از کابل STP  جهت انتقال سیگنال‌های نویز و انتقال آن به زمین بهره می‌بریم.

کابل کشی شبکه | کابل STP

کابل کشی شبکه | کابل STP

تقسیم بندی کابل‌های TP  بر پایه توان انتقال سیگنال و فرکانس پهنای باند نیز تقسیم بندی می‌شو. به این دسته بندی Category’  گفته می‌شود.

 کابل کشی شبکه | انتقال سیگنال و فرکانس پهنای باند

کابل کشی شبکه | انتقال سیگنال و فرکانس پهنای باند

کابل Rj-45  در تصویر

کابل کشی شبکه | کابل RJ45

کابل کشی شبکه | کابل RJ45

شکل کانکتور در کابل cat7  با کمی تغییرات:

کابل کشی شبکه | کابل cat7

کابل کشی شبکه | کابل cat7

و در نهایت ترتیب رنگ بندی کابل‌های TP در این تصویر:

کابل کشی شبکه | کابل های TP

کابل کشی شبکه | کابل های TP

نوشتهٔ پیشین
آموزش انواع توپولوژی شبکه‌های کامپیوتری | Topology
نوشتهٔ بعدی
VPN چیست؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست