کابل فیبر نوری چیست؟ | انواع کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری چیست؟ | انواع کابل فیبر نوری

در ادامه بحث کابل و کابل‌کشی در حد ساده با کابل فیبر نوری آشنا می‌شویم. فیبرهای نوری از تکنولوژی کاملا متفاوت استفاده می‌کنند. در کابل‌های عادی از سیگنال‌های Electromagnetic استفاده می‌شود. اما در کابل فیبر نوری از نور و لیزر برای انتقال اطلاعات در طول کابل استفاده می‌شود. مسلما جنس ماده انتقال دهنده سیگنال در کابل عادی فلزی است. اما در کابل فیبر نوری از چیزی شبیه به شیشه که شفاف و نارسانا است استفاده می‌شود. با توجه به اینکه سیگنال‌های نور و یا لیزر نیاز به رسانا بودن ندارند و به شفافیت جنس هادی نیاز دارند جنس شیشه برای این موضوع مناسب است.

با توجه به شکننده بودن و باریک بودن هسته مرکزی فیبر، از لایه‌های محافظ با خواص متفاوت برای آن استفاده می‌شود.

انواع کابل فیبر نوری

محافظت در مقابل خمش، فشار، برش، رطوبت، موجودات جونده و … در مورد فیبر نوری اعمال می‌شود زیرا که به دلیل امکان استفاده از فیبر نوری در فواصل طولانی و زیر زمین و آب دریا و معمولا این نوع کابل از محیط‌های متفاوتی عبور می‌کند و با خطرات متفاوتی روبرو است.

فیبر نوری در دو نوع وجود دارد:

  • Multi Mode

50 /125 mm

62.5/125 pm

Single Mode

  • pm9 / 125

با توجه به روش Distribution نور در داخل کابل فیبر نوری که در فیبرهای Single Mode به صورت مستقیم انجام می‌پذیرد نیاز است فیبرهای از این نوع بیشتر از اندازه استاندارد تعیین شده برای کابل خمش پیدا نکنند.

در صورتی که به شکل زیر توجه فرمائید می‌بینید که پایه انتقال اطلاعات در فیبر نوری شکست نور در داخل هسته شیشه‌ای یا پلاستیکی شفاف درون کابل است. این شکل شکست نور را در مدل Multi Mode نمایش می‌دهد.

در مدل Single Mode نور به صورت مستقیم به درون هسته مرکزی تابانده می‌شود. به شکل زیر توجه کنید:

کابل فیبر نوری بر اساس محیط

کاربردهای فیبر نوری از نظر محیطی به صورت زیر می‌باشد:

  • Outdoor
  • Indoor
  • Indoor/Outdoor

تعريف لایه محافظ Loose- Tube :

در برخی از انواع کابل فیبر نوری با توجه به اینکه تا حد امکان باید از خمیدگی بیش از حد هسته مرکزی فيبر جلوگیری نمائیم در لایه‌های محافظ فیبر از یک پوسته که درون آن یک نوع ژل مایع وجود دارد استفاده می‌شود. این لایه اجازه می‌دهد که هسته مرکزی حد فاصل جدار در برگیرنده ژل معلق باشد و در هنگام خمش یا حرکت دادن کابل از فشار به هسته مرکزی جلوگیری می‌کند.

تعريف لایه محافظ Tight Buffered:

درون برخی مدل‌های فیبر نوری از یک لایه محافظ که رشته‌های باریک نخ نایلونی است استفاده می‌شود. این نخ‌های بسیار باریک نایلونی نیز محیطی مناسب را برای هسته مرکزی فیبر فراهم می‌کنند که امکان خمش فيبر بدون آسیب دیدن هسته مرکزی و در این محدوده بیشتر باشد. در عین در صورت فشار آمدن به فیبر محدوده تحمل فشار فیبر بیشتر می‌گردد.

تقسیم بندی کابل فیبر نوری

به طور کلی فیبرهای نوری به سه دسته می‌شوند که عبارتند از:

Interconnect Cables

Distribution Cables

Breakout Cables

کابل‌های Interconnect

کابل‌های Interconnect برای ارتباط تجهیزات به یکدیگر کاربرد دارد. امکان خمش آن بسیار زیاد و رویه آن پلاستیک نرم می‌باشد. این کابل‌ها معمولا در Rack برای ارتباط Patch Panel با Switch کاربرد دارد و یا برای اتصال کامپیوترهای مجهز به کارت شبکه فیبر نوری با تجهیزات شبکه بکار می‌رود. این نوع فیبر دارای دو رشته کنار هم می‌باشد که یکی برای ارسال و دیگری برای دریافت کاربرد دارد.

به شکل روبرو توجه فرمائید:

کابلهای Distribution

کابلهای Distribution برای ارتباطات درون ساختمان از محل ورود کابل‌های Backbone به ساختمان تا محل قرار گرفتن تجهیزات اتصال مانند Switch ها در Rack استفاده می‌شوند. این نوع فیبر دارای توانائی خمش کمتری به نسبت کابل‌های نوع قبل می باشد و تعداد زوج فیبرهای درون آن زیاد است. به شکل زیر توجه فرمائید

فیبرهای نوع Breakout :

در این نوع فیبر که مدل ها و تعداد هسته فیبرهای درونی آن متفاوت هستند امکان خم کردن کابل وجود ندارد. این نوع کابل دارای تعداد زیادی زوج فيبر می‌باشد که برای مسیرهای طولانی و ارتباط بین مجموعه‌های اطلاعاتی کاربرد دارد. مدل‌های مختلف آن برای زیر خاک و یا زیر آب دریا و دریاچه ها طراحی و ساخته می شوند. رویه ضخیم و مقاوم و لایه‌های متعدد و از مشخصات اصلی این نوع کابل است.

در قسمت وسطی کابل یک هسته غیر قابل انعطاف وجود دارد که فیبرهای انتقال اطلاعات در پوشش‌های جدا از هم به صورت موازی کنار آن قرار دارند. این قسمت جلوی خمش کابل را می‌گیرد و از ایجاد شکستگی در آن جلوگیری می‌کند.

زیر پوشش پلاستیکی روئی کابل یک قسمت فلزی بسیار سخت قرار دارد که به آن Mechanical می‌گویند. مشخصات این قسمت که گویای مقدار مقاومت آن در مقابل فشارهای جانبی به کابل است متنوع بوده و از این بابت بسته به کارایی که هر نوع کابل دارد از پوشش‌های قوی‌تر یا ضعیف‌تر استفاده می‌شود، به شکل زیر توجه فرمائید

به شکل‌های زیر دقت نمایید. تعدادی از کانکتورهای فیبر بوری که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد در این شکل مشاهده می‌شود:

 

مزایای کابل فیبر نوری نسبت به سیم‌های مسی

این موضوع را به صورت فاکتورهای مختلف بررسی می‌کنیم:

قیمت: در خرید کابل فیبر نوری در مقایسه با سیم مسی با توجه به حجم بالا هزینه کمتری نیاز است.

اندازه: قطر کابل فیبر نوری در مقایسه با سیم مسی کمتر است.

ظرفیت انتقال: فیبر نوری توانایی انتقال اطلاعات بیشتری را دارد. دلیل این موضوع پهنای باند این کابل است.

قدرت سیگنال: در این کابل نسبت به سیم مسی تقویت کمتری مورد نیاز است.

مصرف انرژی بهینه: به دلیل قدرت بالای سیگنال در فیبر نوری و عدم نیاز به تقویت می‌توانیم از فرستنده‌هایی با قدرت برق کمتر استفاده کرد.

عدم اشتعال: با توجه به اینکه در این کابل از الکتریسیته استفاده نمی‌شود، امکان آتش‌سوزی بسیار دور از ذهن است.

سرعت بالا: در کابل فیبر نوری تداخل مغناطیسی و برخورد وجود ندارد و این موضوع باعث افزایش سرعت و کاهش وقفه می‌شود.

وزن مناسب: وزن کابل فیبر نوری از سیم‌های مسی کمتر است. این مسئله در کار، نصب، نگهداری تاثیرگذار است.

برد بالا: از کابل فیبر نوری می‌توان در ارتباط شبکه‌هایی LANبه یکدیگر استفاده کرد. در حال حاضر این ارتباطات به وسیله تلفن یا امواج رادیویی برقرار می‌شود.(کابل فلزی توانایی برقراری این ارتباط را ندارند.)

بی نیاز به ارتقا: با توجه به پیشرفت تکنولوژی در آینده نزدیک در دنیای فناوری اطلاعات نیاز به تعویض کابل فیبر نوری نیست و این کابل سر جای خود می‌ماند.

انعطاف پذیری: با توجه به انعطاف جنس فیبر نوری و همچنین قابلیت ارسال و دریافت نور در مواردی نظیر لوازم عکاسی، لوله‌کشی و …. از این موارد بهره برده می‌شود.

تزویج نوری: نیاز به زمین مشترک بین فرستنده تاری و گیرنده را منتفی می‌کند.

پایداری: در کابل فیبر نوری امکان نفوذ و ایجاد اختلال در انتقال داده‌ها کمتر است و از تاثیرگذاری آن می‌توان به کاهش نویزهای الکترومغناطیسی مثل نویز رادیو یا نویزی که به دلیل نزدیکی کابل‌ها ایجاد می‌شود اشاره کرد. همچنین از تداخلات الکتریکی نیز محافطت می‌شود. یعنی نسبت به تداخل فرکانس‌های رادیویی(RFI) و تداخل الکترومغناطیسی(EMI) عدم پذیرش عالی دارند.

امنیت: با توجه به این که تار نوری هیچ گونه تشعشعی را ساتع نمی‌کند. مزاحمان به آسانی توانایی آشکارسازی سیگنال را ندارند. این موضوع باعث ایجاد امنیت بالا و پنهانی بودن می‌شود.

پهنای باند بسیار بالا: در حال حاضر پهنای باند این کابل در حدود 3 ترابایت در ثانیه است و همچنین دانشمندان معتقدند که این مسئله تا حدود چند صد ترابایت را پشتیبانی می‌کنند. در زمان حال فیبر نوری نوع SMF از پهنای باند در حدود 100 گیگابایت پشتیبانی می‌کند.

نوشتهٔ پیشین
انواع مودم | مودم چیست?
نوشتهٔ بعدی
پشتیبانی شبکه چگونه است؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست