vpn چیست؟

VPN چیست؟

شاید شما هم به تازگی و با مواجه شدن با فیلترهای جدید اسم Virtual Private Network) vpn) را شنیده باشید. اما معنای دقیق آن و کاری که انجام می‌دهد را به صورت کامل ندانید. در این مقاله قصد داریم به سوال vpn چیست؟ و عملکرد آن پاسخ دهیم.

اگر بخواهیم به زبان ساده vpn را برای شما تعریف کنیم باید بگوییم که vpnها در سیستم‌های کامپیوتری و یا اسمارت‌فون‌ها نصب می‌شوند و با ایجاد یک اتصال با سرورهای مخصوص به خود، یک ارتباط مطمئن رمزگذاری شده را در اختیار شما می‌گذارد و شما با استفاده از این ارتباط می‌توانید یک اتصال امن را تجربه کنید.

اصولا زمانی که شما در اینترنت فعال هستید اطلاعات شما توسط ISP شما ردیابی و ذخیره می‌شود. اما شاید فکر کنید که اگر با vpn اتصال به اینترنت را ایجاد کنید اطلاعات شما کاملا امن است و به هیچ وجه ردیابی نمی‌شود در صورتی که این موضوع، تصور غلطی است. زمانی که با vpn به اینترنت متصل می‌شوید اطلاعات شما از طریق سازنده vpn ردیابی و ذخیره می‌شود.

 

در واقع با استفاده از VPN، شما به جای اینکه به صورت مستقیم وارد اینترنت شوید توسط یک شبکه خصوصی که مخصوص شماست وارد اینترنت می‌شوید. همچنین مشخصات مکانی شما در این نوع از اتصال واقعی نیست و vpnها با تغییر آی‌پی این کار را انجام می‌دهند.

کاربردهای استفاده از vpn

بعد از پاسخگویی به سوال VPN چیست؟ باید با کاربردهای آن هم آشنا شویم. یکی از کاربردهای استفاده از VPN برای استفاده از سایت‌ها و پایگاه‌های اینترنتی است که توسط کشور ایران و یا مسئولین همان سایت یا سیاستمداران آن کشور اقدام به فیلتر سایت و یا پایگاه اینترنتی موردنظر کرده‌اند. شما با استفاده از vpn به صورت مصنوعی با آی‌پی یک کشور دیگر که آن سایت برایشان فیلتر نیست وارد می‌شوید و می‌توانید از اطلاعات آن سایت استفاده کنید.

معایب استفاده از vpn

زمانی که برای اتصال به اینترنت از vpn استفاده می‌کنید به جای اینکه به صورت مستقیم وارد اینترنت شوید با استفاده از اتصال به یک واسط وارد فضای اینترنت می‌شوید که این موضوع باعث کاهش سرعت در دانلود و آپلود و در کل در استفاده از اینترنت می‌شود. هر چند که میزان کم یا زیاد بودن این سرعت اتصال به عوامل دیگری مثل نوع vpnی که از آن استفاده می‌کنید  و همچنین سرورهای مخصوص آن  vpnهم بستگی دارد.

 

ویژگی‌های یک vpn خوب چیست؟

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در استفاده از vpn، پیدا کردن یک سرویس‌دهنده خوب است. از آنجایی که در صورت استفاده شما از vpn تمامی اطلاعات اتصال و استفاده از اینترنت شما توسط سرویس‌دهنده وی پی ان ردیابی و خیره می‌شود پس این موضوع میزان مطمئن بودن سرویس دهنده را نشان می‌دهد.

همچنین از آنجایی که وقتی شما از vpn استفاده می‌کنید به صورت پیشفرض سرعت اینترنت شما کاهش پیدا می‌کند پس در صورتی که خود سرویس‌دهنده vpn هم سرعت پایینی داشته باشد که دیگر شما با یک سرعت خیلی پایین لاک‌پشتی که به سختی می‌تواند یک صفحه از سایت را باز کند مواجه می‌شوید.

Vpn رایگان یا پولی؟

زمانی که می‌خواهید یک vpn مناسب را برای خود انتخاب کنید با دو گروه از وی پی ان، یکی رایگان و یکی پولی رو به رو می‌شوید و احتمالا فکر می‌کنید که این vpnهای رایگان بسیار خوب و مناسب هستند بدون اینکه هیچ هزینه‌ای دریافت کنند اما از آنجایی که این وی پی ان‌های رایگان برای تامین مخارج و هزینه‌های خودشان در اکثر مواقع اقدام به فروش اطلاعات شخصی کاربران می‌کنند.

همچنین تجربه ثابت کرده‌است که استفاده از وی پی ان‌های پولی، کیفیت و سرعت بهتری را برای کاربران فراهم می‌کنند.

موضوع انتخاب وی پی ان، اگر نگوییم مهمترین، حداقل یکی از مهمترین موضوعات در استفاده از vpn  است. سعی کنید با یک بار انجام تحقیقات مناسب در این حوزه به جای عوض کردن زیاد سرویس‌دهنده‌های vpn، برای همیشه خیال خودتان را در استفاده از vpn راحت کنید.

نوشتهٔ پیشین
کابل کشی شبکه در توپولوژی‌های متفاوت
نوشتهٔ بعدی
انواع مودم | مودم چیست?

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست