شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت اشیاء

شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت اشیا

شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت اشیاء

وبلاگ

در دنیای امروز اینترنت اشیاء از آن موضوعات داغ و جذاب حوزه فناوری اطلاعات و همچنین شبکه‌های کامپیوتری است. شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت اشیاء می‌توانند بازوی قدرتمندی برای تکنولوژی‌های جدید در این زمینه باشند.

اینترنت اشیاء تلاش می‌کند آسایش و راحتی بیشتری به زندگی انسان‌ها ببخشد. در این مقاله قصد داریم به موضوعات جدید و کاربردی شبکه‌های کامپیوتری در اختیار اینترنت اشیاء بپردازیم.

نقش شبکه‌های کامپیوتری در اینترنت اشیاء

به زبان خیلی ساده و عامیانه اینترنت اشیاء تلاش می‌کند همه اشیاء فیزیکی به اینترنت وصل شوند و از طریق اینترنت قابل کنترل و مدیریت باشند. البته این موضوع محدود به اشیاء نیست و گیاهان و حیوانات و حتی انسان‌ها را هم شامل می‌شود، در واقع هر چیز قابل تصور می‌تواند در شبکه اینترنت اشیاء جای بگیرد.

تا به امروز IoT رشد و پیشرفت زیادی داشته است که از جمله آن می‌توان به توسعه‌های RFID، انواع حسگرهای هوشمند، انواع فناوری‌ های ارتباطی و پروتکل‌ها اینترنتی اشاره کرد.

در ابتدا اینترنت اشیاء بر پایه نظریه ارتباط حسگرهای هوشمند بدون دخالت انسان شکل گرفت. اما امروزه پیشرفت‌ها بسیار گسترده‌تر و فراتر از تصور رفته است. در اولین گام از اینترنت اشیاء ارتباطات ماشین به ماشین با همکاری اسمارت‌ فون‌ها شکل گرفتند.

همانطور که می‌ دانید امروزه کاربردهای اینترنت اشیاء در همه حوزه‌ها فراگیر شده و تقریبا زمینه‌ای وجود ندارد که اینترنت اشیاء به آن راه پیدا نکرده باشد. کاربردهای اینترنت اشیاء در پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی، کشاورزی، آموزش، صنعت و …. از جمله این کاربردها است.

اینترنت اشیاء به اشیاء و کلا به هر چیزی که در این شبکه هوشمند قرار دارد این قدرت را می‌دهد که بتواند ببیند، بشنود و با دیگر اشیاء ارتباط بگیرند واطلاعات را به همدیگر منتقل کنند.

از نیازمندی ‌های مهم و اساسی اینترنت اشیاء می‌توان به وجوی یک معماری استاندارد برای بالا بردن کیفیت ارتباط اشاره کرد.

تصور کنید که اگر قرار باشد تمام اشیاء و هر چیز قابل تصور به اینترنت متصل شود نیاز به یک آی پی منحصر به فرد دارد که این موضوع نیاز شدید به IPv6 را نشان می‌دهد.

از دیگر نیازمندی‌های اینترنت اشیاء حفظ امنیت و حریم شخصی افراد است از آنجایی که اینترنت اشیاء در همه جا حضور دارد و همه اشیاء همگن و ناهمگن در آن به هم متصل هستند تضمین حفاظت از حریم شخصی بسیار مهم و قابل توجه است به طوری که یکی از موانع توسعه اینترنت اشیاء را در حال حاضر نبود این کیفیت می‌دانند.

نیازهای اینترنت اشیا از دید شبکه‌های کامپیوتری

شبکه‌ای که اینترنت اشیا از آن بهره می‌برد تا بتواند اتصالات میان دستگاه‌های کنترل کننده و سخت افزار مورد نظر را پیاده سازی و اجرا نماید را شبکه گسترده محیطی(WAN) یا به صورت خلاصه‌تر و دقیق‌تر اینترنت گویند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینترنت اشیاء اینجا را بخوانید.

,
نوشتهٔ بعدی
آموزش مفاهیم شبکه

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست