آموزش انواع شبکه‌های کامپیوتری

انواع شبکه‌های کامپیوتری

آموزش انواع شبکه‌های کامپیوتری

در مقاله قبلی به معرفی و بحث در مورد آموزش مفاهیم شبکه پرداختیم. در این مطلب قصد داریم درباره آموزش انواع شبکه‌های کامپیوتری از نظر گستردگی و موقعیت فیزیکی و جغرافیایی، همچنین روش عملکرد و ساختار کنترل و امنیت آن صحبت خواهیم نمود.

در ویدیوی زیر در رابطه با آموزش انواع شبکه‌های کامپیوتری می‌توانید مواردی را ملاحظه فرمایید.

آموزش انواع شبکه‌های کامپیوتری از نظر گستردگی و موقعیت فیزیکی و جغرافیایی

در این بخش به معرفی انواع شبکه‌های کامپیوتری از دید جغرافیایی و گستردگی پرداخته می‌شود. همچنین 4 نوع دسته بندی وجود دارد که عبارت اند از :

  • Pan شبکه کامپیوتری شخصی(توضیح بیشتر در ویدیوی بالا)
  • Man شبکه کامپیوتری شهری(توضیح بیشتر در ویدیوی بالا)
  • Lan شبکه کامپیوتری محلی
  • Wan شبکه کامپیوتری گسترده

شبکه کامپیوتری محلی

Local Area Network (LAN)

به شبکه‌ای که از لحاظ موقعیت جغرافیایی محدود بوده و کامپیوترهای آن در موقعیتی شبیه به یک ساختمان با هم ارتباط دارند گفته می‌شود که از لحاظ فیزیکی محدود می‌باشند مانند شبکه موجود در یک ساختمان. به این شبکه‌ها، شبکه محلی گفته می‌شود.

شبکه کامپیوتری گسترده

Wide Area Network (WAN)

به شبکه‌هایی گفته می شود که  معمولا از اتصال دو یا چند LAN به وجود می‌آید. البته قابل ذکر است این فقط به ارتباط LAN  ها با یکدیگر گفته نمی‌شود و حتی اتصال حداقل دو کامپیوتر که فاصله زیادی از هم داشته باشند را نیز شامل می‌شود که بزرگترین آن‌ها Internet می‌باشد.

تعاریف دیگری نیز مانند انواع شبکه‌های کامپیوتری PAN,MAN وجود دارد که از محدوده این درس خارج است و نیازی به توضیح آنها وجود ندارد.

آموزش انواع شبکه‌های کامپیوتری از نظر روش عملکرد و ساختار کنترل و امنیت

 

(WorkGroup) Peer To Peer

این شبکه‌ها به طور استاندارد حداکثر 10 کامپیوتر تشکیل می‌شوند. البته می‌توانند بیشتر از این تعداد نیز باشند ولی به دلیل مشکلاتی که در مدیریت آن‌ها ایجاد می‌شود افزایش تعداد کامپیوتر در این محیط پیشنهاد نمی‌گردد.

سیستم ورود

در شبکه‌های Workgroup بررسی صحت نام کاربری و میزان دسترسی کاربر (Authentication) به صورت گسسته در کامپیوتر‌ها انجام می‌شود. باید قبل از درک این مورد به بررسی موضوع کوچک دیگری بپردازیم، یکی از کارهایی که در شبکه انجام می‌شود Authentication است.

با توجه به اینکه هر کاربری برای کار کردن در شبکه باید خود را به سیستم معرفی نماید و کامپیوتر در هنگام ورود هر شخص نام و رمز عبور آن کاربر را می‌پرسد و پس از بررسی آن، در صورتی که آن فرد در شبکه شناخته شده و تعریف شده باشد در خواست راه یافتن او به شبکه توسط سیستم پذیرفته می‌شود که به این کار Authentication می‌گوئیم.

میزان دسترسی

در واقع کامپیوتر با انجام بررسی مشخصات فرد عمل Authentication  را انجام می‌دهد. این کار در حقیقت همان Login کردن در شبکه است. موضوع این است که بدانیم صحت نام کاربری و رمز مربوطه و میزان دسترسی افراد به شبکه در کجا ثبت و نگهداری می‌شود و (Authentication) در کجای شبکه انجام می‌پذیرد؟

در شبکه‌های Workgroup هر کامپیوتر دارای Local Security Database می‌باشد و هرگاه یک کاربر تلاش می‌کند در شبکه Login نماید بررسی نام کاربری بر روی همان کامپیوتر انجام می‌شود و نکته مهم اینکه اگر تلاش کنیم به اطلاعات با امکانات موجود در کامپیوتر دیگری از شبکه دسترسی بیاییم باید نام کاربری ما بر روی کامپیوتر میزبان به طور جدا ثبت شده باشد.

ضعف سیستم

پس به همین دلیل اگر به تعداد ده كامپیوتر در یک Workgroup موجود باشد و یک user  را بخواهیم در شبکه معرفي کنیم باید آن کاربر را به طور مجزا در هر ده سیستم بشناسانیم. دليل محدودیت در تعداد کامپیوترهاي Workgroup همین موضوع می‌باشد.

از ضعف‌های دیگر این روش عدم امکان کنترل مرکزی دسترسی افراد به اطلاعات و امکانات می‌باشد و مسلما همین امر باعث كاهش امنیت شبکه‌های Workgroup نسبت به Domain می‌باشد. در چنین محیطی امکان گسترش شبکه و افزایش تعداد کاربرها و کامپیوترها وجود ندارد. آیا هزینه راه‌اندازی شبکه‌های Workgroup پائین بوده و هزینه نگهداری و مدیریت آن نیز کم است و راه‌اندازی آن نیز بسیار ساده است.

(Domain) Server Based

همانگونه که در قسمت قبلی نیز ذکر شد به واسطه انجام Authentication در شبکه، میزان دسترسی افراد به منابع اطلاعاتی و امکانات تعیین می‌گردد. در شبکه‌های Domain این عمل که به آن Authentication می‌گویند به صورت متمرکز توسط یک Server که برای این منظور در نظر گرفته شده است انجام می‌گیرد.

مدیریت سیستم

به Server ای که برای این منظور اختصاص داده می‌شود اصطلاحا Domain Controller می‌گویند. این شبکه‌ها باید دارای حداقل یک Domain Controller باشند که تمامی User Account ها بر روی آن تعریف گردد. بدین معنی که اگر کاربری بخواهد بر روی کامپیوتری  Loginکند، مشخصات او از طریق کامپیوتر خودش برای Domain Controller ارسال می‌شود و در صورت دریافت تائید، کاربر می‌تواند در حدود تعریف شده به منابع شبکه دسترسی یابد.

این به دلیل مرکزیت یافتن کنترل کاربران امنیت این نوع شبکه بیشتر می‌باشد و امکان گسترش آن نیز فراهم می‌گردد. البته مسلما هزینه راه اندازی و نگهداری این نوع شبکه ها بیشتر می باشد برای تصمیم گیری در مورد روش راه‌اندازی شبکه و انتخاب Workgroup و یا Domain به موارد زیر توجه می نمایند:

  • اندازه شرکت یا سازمان مورد نظر
  • میزان امنیت مورد نیاز
  • میزان بودجه سطح مدیریت در دسترسی به اطلاعات و امکانات
  • سطح مدیریت در دسترسی به اطلاعات و امکانات
نوشتهٔ پیشین
کارت شبکه چیست؟
نوشتهٔ بعدی
آموزش انواع توپولوژی شبکه‌های کامپیوتری | Topology

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست