آموزش کانفیگ مودم ADSL | آموزش تصویری تنظیمات مودم ADSL

آموزش کامل کانفیگ مودم ADSL

آموزش کانفیگ مودم ADSL | آموزش تصویری تنظیمات مودم ADSL

 

یک کاربر برای این که بتواند به شبکه اینترنت وصل شود باید از کمپانی­‌های عرضه کننده اینترنت (ISPها) سرویس یا اشتراک اینترنت بگیرد و به یک مودم-روتر نیاز دارد. این روز­ها هر فردی یک اسمارت‌فون در دست دارد، به همین دلیل از مودم‌­های وایرلس (Wi-FI) استقبال زیادی نمی‌­شود و کاربران ترجیح می‌­دهند از مودم‌­های وای-فای استفاده کنند که بتواند به شکل بی‌سیم ­هم مورد استفاده قرار گیرد. اکنون برای به کارگیری این مودم‌­ها باید در قدم اول نیاز است آموزش کامل کانفینگ مودم ADSL را ببینیم. تمام مودم‌­های روتر که زیر نظر کمپانی­‌های سخت‌افزاری عرضه شده‌اند مراحل مشابهی را باید برای کانفینگ مودم طی کنند و تنها فرق آنها در رابط کاربری و شکل مراحل نصب مودم می­‌باشد.

ما می‌خواهیم به شما آموزش تصویری تنظیمات مودم ADSL را در این مقاله آموزش دهیم. تمام مودم­‌های TP-link، Asus، D-link و غیره رابط کاربری مشابهی دارند اما شکلشان باهم فرق می­‌کند. در این مطلب قصد داریم شیوه­‌ی کانفینگ مودم برای انواع مدل­‌های پرطرفدار در بازار ایران بپردازیم.

 

نکته: پیش از خواندن این مقاله اگر نیاز دارید در مورد مودم و انواع آن اطلاعاتی داشته باشید، پیشنهاد می‌شود مقاله مودم چیست؟ | انواع مودم را بخوانید.

 

آموزش کامل کانفینگ مودم ADSL

پیش از اینکه شیوه­‌ی کانفینگ مودم ADSL را توضیح دهیم، اول قصد داریم مراحلی که باید برای راه‌­اندازی مودم بگذرانید را به شما بگوییم. طبق گفته‌­های بالا، شما برای اینکه بتوانید به اینترنت متصل شوید به یک اشتراک اینترنتی احتیاج دارید که از کمپانی عرضه کننده اینترنت باید تهیه کنید. کمپانی‌­های بسیاری نظیر آسیاتک، شاتل، مخابرات، پارس آنلاین و … وجود دارند که با توجه به حجم و قیمتی که به شما عرضه می‌­کنند، شما می‌­توانید یکی از مناسب‌ترین اشتراک اینترنت خود را بخرید.

یک نام کاربری و رمز عبور پس از این که یک اشتراک خریداری می­‌کنید در دسترس شما قرار می‌­دهند که در طول مراحل کانفینگ تمام مودم‌­ها باید این اسم کاربری و رمز عبور اینترنت را به کار گیرید. شما هنگامی که یک مودم را می‌­خرید تا وقتی که مراحل کانفینگ را انجام نداده باشید امکان اتصال به اینترنت برای شما وجود نخواهد داشت.

آموزش کانفینگ مودم TP link

معمولا کاربران اینترنتی که مایل‌ هستند از مودم‌­های کم هزینه‌تر استفاده کنند از بعضی از نمونه‌­های مودم­‌های TP link که از این نظر جزو پر استفاده‌ترین‌ها است بهره­ می‌­برند. این مودم از دو رابط کاربری آبی و نارنجی جهت کانفینگ استفاده می­‌کند و هر کدام از نمونه­‌های ساخته شده توسط این کمپانی یکی از این رابط­‌های کاربری را به کار می‌­گیرند. معمولا رابط کاربری نارنجی در مقایسه با رابط کاربری آبی بیشتر مورد استفاده قرار می­‌گیرد و در بیشتر نمونه‌­های ساخته شده از رابط کاربری نارنجی استفاده شده است.

آموزش کانفینگ مودم TP link نارنجی

 

مودم N150 TP-W5181N که در آموزش کانفینگ مودم ADSL مورد استفاده قرار می‌­گیرد از رابط کاربری نارنجی پشتیبانی می­‌کند که شما قادر هستید از آن برای تنظیم مودم tplink N150 TP-W5181N استفاده کنید. البته توجه کنید در تمام نمونه‌ها که رابط کاربری نارنجی را مورد استفاده قرار می­‌دهند، کانفینگ مودم مشابه می‌­باشد.

نکته: اگر برای نخستین بار از این نوع مودم استفاده می­‌کنید و یا این مودم را ریست کرده‌­اید، تنظیمات مودم پس از ریست از بین خواهند رفت و شما نمی‌­توانید به شبکه وصل شوید. در این شرایط شما باید مودمتان را تنظیم کرده و دوباره کانفینگ کنید.

گام نخست: مودم را ریست کنید

 

شما برای اینکه تنظیمات مودم ریست شود اول باید دکمه ریست را که در پشت مودم هست 15 ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. با این کار مودم خاموش شده و دوباره روشن خواهد شد. پس از عمل روشن شدن، اسم شبکه­ وای­ فای مودم تغییر پیدا می­‌کند که برای عمل کانفینگ شما باید به اسم جدید اتصال پیدا کنید. در اتصال ابتدایی در مودم­‌های tp link شما به رمز احتیاج دارید. برای تمام مودم­‌ها یک رمز پیش فرض وجود دارد. اگر جهت اتصال به شبکه وای­ فای از شما رمز عبور خواسته شد از این رمز استفاده کنید.

اطلاعات مودم | آموزش کانفینگ مودم ADSL

گام دوم: وارد شدن به Gateway مودم

 

پس از اتمام مرحله اتصال به مودم شما بایستی به سراغ آدرس Getaway مودم بروید. از مرورگر اینترنتتان جهت این کار استفاده کنید. پس از باز کردن مرورگر به آدرس 192.168.1.1 و یا 192.168.0.1 مراجعه کنید. به طور معمول این آدرس‌­ها در همه­‌ی مودم‌­ها مشابه می‌­باشد و چنانچه یک مودم از یک آدرس دیگر استفاده کرده باشد هم شما قادر به کشف آدرس آن از طریق دفترچه راهنما هستید.

پس از وارد شدن به این صفحه فرم ورود به شما نشان داده می­‌شود که شما باید از طریق اسم کاربری و رمز ادمین به تنظیمات مودم ورود پیدا کنید. کلمه­ admin را در هر دو فیلد username و password با حرف­های کوچک نوشته و سپس دکمه­‌ی Login را بزنید.

ورود به ادمین

گام سوم: آغاز کانفینگ

شما پس از وارد کردن اسم کاربری و رمز عبور به شکل صحیح، به صفحه­ Quick Start کانفینگ مودم تی پی لینگ راهنمایی خواهید شد که در این زمان شما باید دکمه Next را بزنید تا بتوانید به مرحله بعد وارد شوید.

شروع تنظیمات

گام چهارم: منطقه زمانی را انتخاب کنید

شما باید محل زندگی خود را یا همان کشورتان که در آن زندگی می‌کنید را انتخاب کنید. برای ما که در ایران زندگی می­‌کنیم باید این فیلد را روی گزینه GMT+03:30 Tehran انتخاب کنیم. بعد از این این کار دکمه Next را بزنید تا به سمت مرحله بعد راهنمایی شوید.

تنظیم زمان

گام پنجم: تنظیمات اینترنتی

در اینجا شما بایستی تنظیمات اشتراک اینترنتی تان را ( کشور، کمپانی عرضه کننده اینترنت، طریقه اتصال، اسم کاربری اشتراک اینترنت، رمز اشتراک اینترنت، CPI، VPI، و گونه ارتباط با ISP ) وارد کنید.

تنظیم مکان، اطلاعات فنی

با استفاده از گزینه Country کشور خود را تعیین کنید.

از طریق گزینه ISP شما باید کمپانی اینترنتی که اشتراک خود را از آن دریافت کردید یا خریدید را مشخص کنید. فهرست کمپانی­‌های ISP پس از تعیین کشور نشان داده می‌­شوند.

گزینه ISP Connection Type به شکل ارتباط ISP مربوط می­باشد که شما باید گزینه PPPoE/PPPoA را انتخاب کنید.

فیلد Username به اسم کاربری مربوط می­‌باشد که کمپانی عرضه کننده اینترنت در زمان دریافت اشتراک اینترنت به شما عرضه می‌­کند.

گزینه Password نیز به رمز اشتراک اینترنت ربط دارد که در زمانی که اشتراک اینترنت می­‌خرید به شما عرضه می­‌شود.

گزینه Connection Type نیز به گونه ارتباط با کمپانی ISP مربوط می‌­باشد. شما این گزینه را نیز باید بر روی حالت PPPoE LLC قرار دهید.

الان شما باید برای ورود به مرحله بعدی دکمه Next را بزنید.

گام ششم: تنظیمات شبکه وای فای

در این مرحله شما قادر هستید تا انتخاب کنید که دوست دارید به شبکه wifi بهره‌­مند شوید یا نه. اگر شما Access Point را بر روی حالت Activated تنظیم کنید می­‌توانید در مودم از شبکه وای فای استفاده کنید. وگرنه این مرحله را پشت سر خواهید گذاشت و شما می‌­توانید به شکل سیمی به اینترنت اتصال پیدا کنید با استفاده از کابل اترنت. حالا اگر این گزینه تنظیم شده باشد تنظیمات به گونه‌­ای خواهد بود که در ادامه به آن می­‌پردازیم.

تنظیم وای فای

SSID: شما باید اسمی که دوست دارید را به انگلیسی برای شبکه وای فای در این فیلد انتخاب کنید. این اسم همان اسمی می‌­باشد که در زمان اتصال به اینترنت در فهرست شبکه­های وای فای تلفن همراه یا لپ تاپ نشان داده می­‌شود.

Broadcast SSID: این گزینه به تنظیم کردن و غیر فعال کردن وضعیت پنهان کردن شبکه وای فای می‌­باشد که لازم نیست آن را تغییر دهید.

گزینه Authentication Type به الگوریتم امنیتی مودم ربط دارد، تلاش کنید حتما آن را بر روی حالت­‌های WPA-PSK/WPA2-PSK یا WPA2-PSK تنظیم کنید.

گزینه Encryption هم به نوع رمز نگاری مربوط می­‌باشد که امکان قرار دادن آن روی حالت TKIP/AES برای شما وجود دارد که این حالت بهترین نوع آن هم می‌­باشد.

گزینه Pre-Shared Key هم به رمز شبکه وای فای ارتباط دارد که در زمان اتصال به مودم وای فای خواسته می­‌شود.

نکته: زمانی که می­خواهید برای وای فای مودم خود رمز مشخص کنید تا جایی که برایتان امکان دارد سعی کنید در رمزتان از حرف­‌های بزرگ، حرف‌­های کوچک، شماره­‌ها و کاراکتر­های سخت یا کاراکتر فاصله استفاده کنید. به این دلیل که به کار گیری رمز آسان و ضعیف باعث می­‌شود هکر­ها مودم­ شما را به راحتی هک کنند.

الان باید دکمه Next را بزنید تا به مرحله بعدی راهنمایی شوید.

گام آخر: ذخیره تنظیمات

تنظیمات مودم tp link در اینجا به پایان رسیده است و مودم کانفینگ می‌­شود که شما برای ذخیره تنظیمات فقط باید دکمه Save را بزنید و سپس از شبکه وای فای بیرون می­‌روید.

ذخیره تنطیمات مودم ADSL

اتصال به شبکه وای فای شما پس از زدن دکمه Save از بین رفته و شبکه وای فای جدید ( همان که در گام ششم نامش را در فیلد SSID وارد کردید) در فهرست شبکه­‌های وای فای تلفن یا لپ تاپ نشان داده می‌­شود. در اینجا شما فقط باید با موس روی شبکه وای فای بزنید و رمزی که در مرحله هفتم در فیلد Pre-Share Key انتخاب کردید را بزنید تا با مودم اتصال برقرار کنید. در نهایت تنظیمات به پایان رسید و آموزش کانفینگ مودم ADSL به خوبی تمام شد. لذت ببرید!

نوشتهٔ پیشین
فضای ابری چیست؟
نوشتهٔ بعدی
امنیت شبکه

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست