آموزش مفاهیم شبکه های کامپیوتری

آموزش مفاهیم شبکه

در زمان قدیم و قبل از تشکیل شدن شبکه به صورت امروزی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مشکلات و معضلات کاربران انتقال و جابجایی اطلاعات و داده بود. آن‌ها برای انتقال فایل‌ها و اطلاعات خویش بسیار مشکل داشتند، به وجود آمدن شبکه نیز این امر را راحت و سهل نمود، به صورتی که شبکه به سرعت در میان مخاطبان جا باز کرد و به محبوبیت فراوانی دست پیدا کرد. در چندین مقاله به شبکه و آشنایی با آن می‌پردازیم و مباحث مربوط به شبکه را باز‌گو می‌نماییم. شاید اولین و مهم‌ترین سوال هر مخاطبی در مورد آموزش مفاهیم شبکه این باشد که شبکه چیست؟

آموزش مفاهیم شبکه کامپیوتری

محیط شبکه‎‌های کامپیوتری به دو قسمت تقسیم می‌شود:

محیط غیر شبکه ای Stand Alone Environment

در فضاهایی که شبکه در آن‌ها موجود نیست و به آن دسترسی نداریم محیط غیر شبکه ای یا با به اصطلاح Stand Alone Environment می‌گویند . در این محیط‌ها در صورتی که شخصی تصمیم به انتقال و جابجایی اطلاعات می‌گرفت ،چاره‌ای جز استفاده از ابزاری مثل حافظه‌ها (نظیر فلش ،دیسکت ، کارت پانچ و …) نبود و سپس به صورت فیزیکی اقدام به فرستادن آن به دیگران می‌کرد و یا از آن در دستگاه دیگر بهره می برد.

معایب محیط غیر شبکه‌ای

مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکل نبود شبکه را می‌توان دو فاکتور اصلی زمان و هزینه در نظر گرفت:

هزینه :

بدین صورت که در نبود شبکه کاربر ملزم به خرید رسانه بود، چه بسا در خیلی از موارد که احتیاج به تعداد بالای فایل مورد نظر بود می‌بایستی هزینه گزافی برای این امر پرداخت شود . بعد از انتقال آن دیگر کارایی نداشت.

زمان :

انتقال به صورت فیزیکی احتیاج به زمان بیشتری داشت زیرا که کپی کردن اطلاعات روی رسانه و انتقال آن به محل دیگر و سپس استفاده از آن سبب اتلاف زمان بیشتری می‌شد .

علاوه بر موارد فوق این نکته هم قابل یادآوری می‌باشد که رسانه ذخیره سازی دارای حجم محدود می‌باشد و به صورت تدریجی از بین می‌رود و فرسایش دارد.

تاثیر وجود شبکه‌های کامپیوتری

به وجود آمدن شبکه و امکان این که با آن بتوان بین کامپیوترها اتصال بر قرار کرد هزینه‌های قبل را کاملا از بین برد و همچنین سرعت تبادل اطلاعات را به ارمغان آورد. لازم به یادآوری می‌باشد که این ریسک دیگر در مورد از بین رفتن رسانه و فرسایش تدریجی وجود ندارد. با توجه به این موارد می‌توان این پیش بینی را کرد که شبکه تاثیر شگرفی در علوم کامپیوتر به وجود آورد و در آینده نیز تاثیرات چشمگیرتری را شاهد خواهیم بود که در مورد آنها بحث و گفت‌وگو خواهیم کرد.

تعریف آموزش مفاهیم شبکه‌ های کامپیوتری

شبکه به حداقل دو یا چند سیستم گفته می‌شود که با یکدیگر اتصال دارند و با همدیگر به تبادل اطلاعات و انتقال فایل‌ها می‌پردازند. این نکته را نیز می‌توان بیان کرد که در شبکه امکان استفاده از منابع نیز مهیا می‌باشد. این منابع را می‌توان پرینتر،فاکس، CD-ROM،DVD-ROM و …دانست.

اجزای اصلی موجود در شبکه کامپیوتری

  • clients: کامپیوتر سرویس گیرنده را گویند که از خدمات موجود در شبکه استفاده می‌کند.
  • server: کامپیوتر سرویس دهنده می‌باشد که خدمات متفاوت را در اختیار دیگر کامپیوترها قرار می‌دهد.
  • Media: تمامی موارد ارتباط دهنده بین کامپیوترها می‌باشدکه شامل : کابل کانکتورها و تجهیزات ارتباطی
  • Shared data: شامل تمامی منابع موجود در شبکه مانند: به اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‌شود گفته می‌شود.
  • Shared peripherial and hardware Resources: به منابع به اشتراک گداشته شده می‌گویند.

در مقالات بعدی به اجزا و ابزار شبکه، انواع شبکه‌ها از نظر عملکرد و از نظر فیزیکی می‌پردازیم. با Eshabake همراه باشید…

نوشتهٔ پیشین
شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت اشیاء
نوشتهٔ بعدی
کارت شبکه چیست؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست